Váš košík je aktuálně prázdný!
Začátkem roku mi nebylo úplně dobře.
Normálně jsem spíš optimista. Takový ten člověk, co vidí sklenici spíš poloplnou než poloprázdnou. Ten, kdo radost rozdává a snaží se ostatní podržet a povzbudit.
Racionálně jsem měla spoustu důvodů k radosti a žádný vážný důvod ke chmurům. A přesto se ta radost nějak nechtěla dostavit. Jako by se ke mně musela prodírat mnohem těžší cestou než obvykle. A do toho ještě výčitky, že přece nemám právo se takhle cítit, když mi život tolik dává. ![]()
Každopádně teď k jádru pudla, proč o tom vlastně mluvím. Všimla jsem si totiž jedné zajímavé věci…
Když mi bylo opravdu pod psa, často jsem skončila na Vinted a projížděla, co by se mi líbilo. S čím bych si mohla udělat radost. A zpětně mi došlo, jak geniálně ten celý mechanismus funguje.
Ta radost totiž nezačíná až u té konkrétní věci.
Začíná už ve chvíli, kdy vybíráte.
Pokračuje tím, jak to dáváte do košíku, těšíte se, až to přijde, jdete si pro balíček do Zásilkovny a nakonec ho doma rozbalujete.
Ten systém online nakupování je vlastně naprosto dokonalý doplňovač dopaminu.
Nechci tím říct, že nakupují jen smutní lidé. To určitě ne. Ale u sebe jsem si všimla něčeho docela jasného.
Když jsem spokojená a je mi dobře, kupuju opravdu jen věci, které dlouhodobě potřebuju. Žádné impulzivní nákupy se nekonají. A často nekoupím ani to, co bych vlastně potřebovala, protože na to jednoduše zapomenu. ![]()
Když mi dobře není, je ta chuť „udělat si radost“ nákupem mnohem silnější.

A vlastně mi přijde zajímavé si tyhle věci u sebe uvědomit. Nebičovat se za ně, ale jen si jich všimnout. Protože člověk pak možná o trochu líp chápe sám sebe a může některé věci zkusit dělat jinak.
A úplně stejně to pozoruju i u dětí kolem sebe.
Jak často se jejich smutek, nuda nebo nepohoda zalepují hračkou, sladkostí nebo nějakou další „malou radostí“. A přitom možná nejvíc nepotřebují další věc, ale čas, pozornost, objetí nebo jen prostor ty emoce opravdu prožít.
A jak to máte vy? Pozorujete to u sebe taky?
Přijďte na některý z naších SWAPů, který pořádáme a zažijte radost nejen z nových věcí, ale i tu, která se objeví, když nevyužívané věci posunete smysluplně dál.
Sledujte náš kalendář akcí, anebo náš facebook.

