Platí na splín dopamin?

Platí na splín dopamin?

Začátkem roku mi nebylo úplně dobře.

Normálně jsem spíš optimista. Takový ten člověk, co vidí sklenici spíš poloplnou než poloprázdnou. Ten, kdo radost rozdává a snaží se ostatní podržet a povzbudit.

Racionálně jsem měla spoustu důvodů k radosti a žádný vážný důvod ke chmurům. A přesto se ta radost nějak nechtěla dostavit. Jako by se ke mně musela prodírat mnohem těžší cestou než obvykle. A do toho ještě výčitky, že přece nemám právo se takhle cítit, když mi život tolik dává. 🫣

Každopádně teď k jádru pudla, proč o tom vlastně mluvím. Všimla jsem si totiž jedné zajímavé věci…

Když mi bylo opravdu pod psa, často jsem skončila na Vinted a projížděla, co by se mi líbilo. S čím bych si mohla udělat radost. A zpětně mi došlo, jak geniálně ten celý mechanismus funguje.

Ta radost totiž nezačíná až u té konkrétní věci.

Začíná už ve chvíli, kdy vybíráte.

Pokračuje tím, jak to dáváte do košíku, těšíte se, až to přijde, jdete si pro balíček do Zásilkovny a nakonec ho doma rozbalujete.

Ten systém online nakupování je vlastně naprosto dokonalý doplňovač dopaminu.

Nechci tím říct, že nakupují jen smutní lidé. To určitě ne. Ale u sebe jsem si všimla něčeho docela jasného.

Když jsem spokojená a je mi dobře, kupuju opravdu jen věci, které dlouhodobě potřebuju. Žádné impulzivní nákupy se nekonají. A často nekoupím ani to, co bych vlastně potřebovala, protože na to jednoduše zapomenu. 😆

Když mi dobře není, je ta chuť „udělat si radost“ nákupem mnohem silnější.

A vlastně mi přijde zajímavé si tyhle věci u sebe uvědomit. Nebičovat se za ně, ale jen si jich všimnout. Protože člověk pak možná o trochu líp chápe sám sebe a může některé věci zkusit dělat jinak.

A úplně stejně to pozoruju i u dětí kolem sebe.

Jak často se jejich smutek, nuda nebo nepohoda zalepují hračkou, sladkostí nebo nějakou další „malou radostí“. A přitom možná nejvíc nepotřebují další věc, ale čas, pozornost, objetí nebo jen prostor ty emoce opravdu prožít.

A jak to máte vy? Pozorujete to u sebe taky?


Přijďte na některý z naších SWAPů, který pořádáme a zažijte radost nejen z nových věcí, ale i tu, která se objeví, když nevyužívané věci posunete smysluplně dál.💛

Sledujte náš kalendář akcí, anebo náš facebook.